Auk 0103

Anonyme danske auktionskataloger. Kronologisk ordnet. Mappe nr: 9. Periode: 1880-1882

Fortegnelse over endel Aquareller og Haandtegninger af danske og fremmede Kunstnere, som bortsælges ved Auction Tirsdagen den 31de januar, førstkommende, Form. Kl. 11 præcise og Efterm. Kl. 5, i Niels Juels Gade 6, 1ste Sal over Gaarden, bestaaende af: flere større Arbeider, nogle gamle Malerier af fremmede Kunstnere, endel Kobbere og ældre hollandske og italienske raderinger, en større samling nyere og ældre Musikalier af Hartmann, Gade, Rung, Heise. Paulli m. Fl., tilhørende et Dødsbo

22 kataloger digitaliseret
Se posten i bibliotekets katalog
Auk 0096aAuk 0100Auk 0101Auk 0102Auk 0103Auk 0104Auk 0105Auk 0106Auk 0107Auk 0108Auk 0109Auk 0110Auk 2061Auk 0091Auk 0092Auk 0093Auk 0094Auk 0095Auk 0096Auk 0097Auk 0098Auk 0099