Auk 0038

Anonyme danske auktionskataloger. Kronologisk ordnet. Mappe nr: 4. Periode: 1860-1865

Fortegnelse over en Samling gode Oliemalerier, Studier og Skizzer af danske Kunstnere, saasom: Raadsig, Storch, Schleisner, Anton Melbye, Kjerschou, Hammer, la Cour, Ølsted, Stroe, Roed, Zillen, Kjeldrup, Bloch m. Fl., samt en Samling gode Tegninger, Raderinger, Kobberstik, Photographier, Lithographier af danske og fremmede Kunstnere, hvilket Alt bortsælges ved offentlig Auction, der afholdes Fredagen den 13de November d.A. og følgende Dag, Formiddag Kl. 10, i Auctionslovalet i Gothersgaden 6

11 kataloger digitaliseret
Se posten i bibliotekets katalog
Auk 2051Auk 0031Auk 0032Auk 0033Auk 0034Auk 0035Auk 0036Auk 0037Auk 0038Auk 0039Auk 0040